Tudomány/Kutatás

CHOLNOKY JENŐ FÖLDRAJZI SZAKKOLLÉGIUM

FELVÉTELI TÁJÉKOZTATÓ

2024/2025

A Cholnoky Jenő Földrajzi Társaság felhívja az egyes szakterületeken elmélyülni vágyó diákok figyelmét az idén induló szakkollégiumi műhelyekbe!

A Kolozsvári Magyar Egyetemi Intézet (KMEI) keretén belül, a társaság által működtetett Cholnoky Jenő Földrajzi Szakkollégium programjai 2005 óta működnek. Célja, hogy keretet biztosítson a tanár–diák közötti együttműködésnek, közös munkának, tehetséggondozásnak. A diákoknak lehetőséget nyújt az egyetem falai között szerzett információk kibővítésére, terepi tapasztalatok megszerzésére és az eredményesebb munkák szakfolyóiratokban való publikálására.

Műhelyeink egy része a társaság gyűjteménytárát kezelik: Cholnoky kolozsvári hagyatékát (a fénykép- és a térképtárat), továbbá a társaság könyvtárát. A műhelyek másik része kifejezetten kutatóműhely, amely ETDK-dolgozatok előkészítését vállalják. Van olyan műhely is, amely mindkét előbbi típust egyesíti.

Ősszel a diákok felvételiznek a műhelybe. A műhelyt vezető tutorral az év során kutatást folytatnak (és/vagy a gyűjteményben munkát végeznek). Közösségi programokon vesznek részt (tábor, Mikulás). Eredményeiket a tavaszi diákköri konferencián bemutatják: egyrészt a szakkollégium saját záróeseményén, másrészt az Erdélyi Tudományos Diákköri Konferencián (az ETDK-n).

A 2024/2025-ös tanévben a szakkollégium 5 műhelybe hirdet felvételit, ahova várjuk a diákok jelentkezését.

1. Térképtár műhely (gyűjteménytár, kutatóműhely)

Tutor: Bartos-Elekes Zsombor

A Térképtár műhely alapfeladata a Cholnoky Jenő Térképtár működtetése. Kiegészítő tevékenysége térképészeti, leginkább térképtörténeti, helynévtani kutatások. A mintegy 6500 régi térképet tartalmazó gyűjteményt digitalizáljuk (szkennelés, fotózás), a honlapját építjük, térkép- és földrajztörténeti kutatások végzünk és tanulmányokat írunk, kiállításokat szervezünk.

A térképtár honlapjai: http://hagyatek.cholnoky.ro/terkeptar és http://cholnokymaps.gis-it.ro/

A műhely honlapja: http://hagyatek.cholnoky.ro/terkeptar/szakkollegium/

Tervek:

A 2024/2025-ös tanévben szakkollégista hallgatókat keresünk a következő feladatokra:

 – gyűjteménytár: térképek szkennelése, katalógusban geolokalizációs adatok beírása, egyéb feladatok a térképtár körül,

kutatóműhely: szívesen fogadunk a térképtárral, térképtörténettel, helynevekkel kapcsolatos kutatási szándékot, bármely más, önálló ötletet a térképészet bármely ágán belül, amelynek eredménye TDK-dolgozat lehet (a műhely korábbi dolgozatai elérhetők a műhely honlapján).

Jelentkezés: kérem, hogy a zsombor.bartos@ubbcluj.ro címre küldjenek levelet, a következő mellékletekkel:

 – motivációs levél (milyen feladatot vállal, mi motiválja; TDK-dolgozat ötlet-javaslat stb.),

 – CV (önéletrajz, publikációk, egyéb készségek).

Előnyt jelent bármilyen hasznos ismeret, tapasztalat (szkennelés, fotózás, informatika, levéltár, könyvtár, történelem, georeferálás, helynévtan, német nyelvismeret stb.).

Tananyag: https://hagyatek.cholnoky.ro/terkepek/tanulmanyok/BEZs-terkeptar-2015-04.pdf

Felvételi:

 – rövid teszt (a térképtárral kapcsolatos kérdések),

 – utána beszélgetés (motivációs levél és CV alapján).

Első lehetőség: jelentkezés október 19. (szombat), 20:00-ig; felvételi október 21-én vagy 22-én, pontos időpontot egyeztetünk 20-án. Felvételiző diák jogot kap a szakkollégiumi táborban való részvételre.

Második lehetőség (egyenértékű az elsővel): jelentkezés november 16. (szombat), 20:00-ig; felvételi november 18-án vagy 19-én, pontos időpontot egyeztetünk 17-én.

2. Fotogrammetria–geomorfológia műhely

Tutor: Gál Andrea, Imecs Zoltán

Néhány évvel ezelőtt sikeresen működött a két önálló, de mégis közösen létező műhely. A világjárvány – és az élet – kissé megváltoztatta a helyzetet, a tevékenység szünetelt – on line módon nem volt folytatható. A 2022-2023 tanévben sikeresen felvettük a régi szálat és a már több éve tanulmányozott, elsősorban geomorfológiai jelenségeket – főleg a Bivalyos térségében vizsgált vízmosásokat – tovább vizsgáltuk, felhasználva a modern technológia – RTK-GPS és drón lehetőségeit. A megalakult 6 tagú csapat – akik időközben végeztek – távolabbi területeket is felkeresett. Ezt a tevékenységet szeretnénk folytatni. Főleg technikai beállítottságú, természetkedvelő, tereptől nem megriadó hallgatók jelentkezését várjuk. Bármilyen szakos érdeklődőt szívesen látunk!

Jelentkezni november 12 (kedd), 20:00-ig lehet a gal.andi@yahoo.com vagy zimecs@yahoo.com emailcímek egyikén egy önéletrajz és motivációs levél kíséretében. Megbeszélés utólag egy közösen egyeztett időpontban.

3. Turisztikai termékfejlesztések és Turizmus történet műhely

Tutor: Máthé András

A Turisztikai termékfejlesztések és Turizmus történet műhely három fő kutatási témakörben (1. Hegyvidéki turistaösvények és menedékházak kialakulása, múltja és jövőképe, működési feltételei, lehetőségei, 2. Az erdélyi kastélyok, kúriák rehabilitációs lehetőségei, újszerű értékesítési módozatai a turizmusiparban, 3. Korábban jól működő fürdőtelepek feltárása, korabeli hasznosítása, az általuk ismertté vált települések, régiók esetleges jövőbeni értékesítési lehetőségei) érdekelt hallgatókkal kutató, illetve terepmunkákat végez, különböző megoldásokat keres ezen elfeledett egységek jövőbeni felvirágoztatása érdekében, de szóba jöhetnek más turisztikai értéket képviselő helyszínek kutatása is amely profitorientációs szemlélettel kapcsolatos, valamint mindezen eredményeket tanulmányok, cikkek, tudományos diákköri konferenciák keretén belül bemutatott szakdolgozatok formájában hozzák nyilvánosságra. A jövőben is ezt a munkát szeretnénk folytatni A 2024/2025-ös tanévben új szakkollégista hallgatókat szeretnénk bevonni a fent említett tevékenységekbe, ilyen célból olyan tettre kész hallgatókat keresünk, akik a mindennapi egyetemi tevékenység mellett érdekeltek szakmai tudásukat még jobban megalapozni, érdekes és aktuális témákban internetes, könyvtári, levéltári illetve terepen való kutatásokat végezni, amiből nem csak egy tudományos dolgozat, hanem államvizsga dolgozat is megszülethet.

Az érdeklődőket arra kérem, hogy vegyenek részt a Szakkollégiumi toborzó táboron, majd az ott látottak-hallottak alapján jelentkezzenek csapatomba, ha elnyeri a tetszésüket. Felvételit a tábor után fogok tartani egy később megbeszélt időpontban.

Kérem, hogy majd a matheandras@yahoo.com email címre röviden jelezzétek jelentkezési szándékotokat tábor után.

4. Bolygótérképezési műhely

Tutor: Hargitai Henrik

A Bolygótérképezési műhely célja a NASA és az ESA bolygótérképezési munkáihoz való hozzájárulás, űrszondás küldetések előkészítése illetve küldetések adatainak feldolgozása.

További információ bolygótérképekről: https://planetarymapping.elte.hu/

Tervek:

A 2024/2025-ös tanévben szakkollégista hallgatókat keresünk a következő feladatokra:

 – A Vénusz bolygó felszínforma katalógusának digitalizálása és javítása radaradat-állományon. A kutatás előkészíti az ESA 2030-as évekre tervezett Vénusz-misszióját (publikációs lehetőség). A feladat, hogy különböző publikációkban megjelent felszínforma-katalógusokat (pl. vulkánok, kráterek) a hallgató GIS formátumúvá alakítson az eredeti táblázatos, képi vagy szöveges formátumról és az adatok eredeti vénuszi radarállományon való ellenőrzése után az ArcGIS felhőben publikálhatóvá tegye. Szükséges ArcGIS alapszintű ismerete, a többi megtanulható. További információ a katalógusokról: https://planetarydatabase.wordpress.com/

 – Cholnoky Jenő kézzel rajzolt Hold-térképének újradigitalizálása, a Hold túlsó oldalára grafikai kiegészítése, újravetítése. Ez a feladat némi grafikai készségeket is igényel. Az ortografikus Hold-térképet geometriailag korrigálni kell és a túloldali alakzatok azonosítása után kiegészíteni. Elképzelhető, hogy mesterséges intelligencia alkalmazása is hasznos lehet a képfeldolgozásnál. A térkép célja, hogy általános alaptérképként szolgálhasson holdi kutatások vagy bemutatók illusztrációjaként. További információ a szóban forgó térképről: https://planetarymapping.elte.hu/cholnokys-map-of-the-moon-193/

Jelentkezés: kérem, hogy a hargitai.henrik@btk.elte.hu címre küldjenek levelet, a következő mellékletekkel:

 – Motivációs levél (milyen feladatot vállal, mi motiválja; TDK-dolgozat ötlet-javaslat stb.),

 – CV (önéletrajz, publikációk, egyéb készségek).

 – A Cholnokys feladatnál egy saját rajz melléklése

 – A Vénuszos feladatnál egy saját készítésű ArcGIS vagy QGIS projekt képernyőfotója vagy végeredménye (térkép)

Felvételi:

 – szóbeli beszélgetés (motivációs levél és CV alapján, ill. idegen égitestek földtudományi ismerete).

ELSŐ LEHETŐSÉG:

Jelentkezés 2024. október 15-20 között a hargitai.henrik@btk.elte.hu címre küldött emaillel (és mellékletekkel), ahol már jelezze, hogy mely időpontok alkalmasak önnek a felvételi beszélgetésre.

Felvételi beszélgetés október 21-24 között, időpontot és helyet a jelentkezés email alapján egyeztetünk.

MÁSODIK LEHETŐSÉG (egyenértékű az elsővel):

Jelentkezés: 2024. november 11-17 között a hargitai.henrik@btk.elte.hu címre küldött emaillel (és mellékletekkel), ahol már jelezze, hogy mely időpontok alkalmasak önnek a felvételi beszélgetésre.

Felvételi beszélgetés november 18-24 között, időpontot és helyet a jelentkezés email alapján egyeztetünk.

5. Fenntartható fejlődés műhely

Tutorok: Török Ibolya, Nagy Júlia-Angéla, Temérdek Kinga, Máthé Csongor

A Fenntartható fejlődés szakkollégium műhely az idei tanévtől kezdve a következő három kutatási területet kívánja lefödni, figyelemebe véve a szakkollégiumba jelentkezett diákok érdeklődési körét, preferenciáit is.

  1. Okos város (Smart city) – Ahhoz hogy a városok egészséges életteret tudjanak nyújtani a városlakók számára, kezelni tudják a konfliktusos helyzeteket (pl. közlekedés), növekvő életminőséget tegyenek lehetővé mindenki számára, javítani tudják versenyképességüket/vonzerejüket valamint a fenntarthatóság szellemiségében minimalizálni tudják negatív környezetei hatásaikat szükség van a modern technológiai vívmányokra támaszkodó “okos” megoldások alkalmazására.
  2. Körforgásos gazdaság (Circular Economy) – A fenntartható fejlődés egyik kritikus kérdése a fenntartható gazdaság kialakítása. Ebben a törekvésben kulcsfontosságú a gazdasági tevékenységekhez szükséges erőforrások racionális és fenntartható felhasználása. A körforgásos gazdaság egy új szemléletet jelent ahol a fókuszban a termékek teljes életciklusa, a hulladékmenedzsment beleértve a magas fokú és hatékony hulladék újrahasznosítást áll. Mindezek által a körforgásos gazdaság esélyt jelent a fenntarthatóbb termelési/gazdasági folyamatok kialakításához
  3. Környezettudatos tervezés (Öko design) – Jellegzetessége hogy már a tervezés során a szakemberek fenntartható és környezettudatos megoldások alkalmazására törekednek, ezáltal igyekeznek elkerülni a rossz vagy elavult szemléletű tervezésből oly gyakran fakadó problémákat. Az öko design egy izgalmas tervezési megközelítés, amely a környezetvédelem és a fenntarthatóság elveire építve hoz létre innovatív és tudatos megoldásokat. Az öko design célja, hogy olyan megoldásokat hozzon létre, amelyek minimalizálják a környezeti hatásokat, fenntartható erőforrásokat használnak, és hosszú távon fenntarthatóak maradnak.

A fenntartható fejlődés műhely iránt érdeklődő hallgatóknak javasoljuk, hogy jelentkezzenek a szakkolégiumi toborzó táborba, mivel a három tervezett kutatási irány részletes bemutatására majd a tábor keretei között kerül sor. Továbbá lehetőség nyílik kötetlen szakmai beszélgetésekre is a tutorokkal. Mindezek után reméljük sikerül felkeltenünk a kedves hallgatók érdeklődését a fenntartható fejlődés műhely tervezett tevékenységei iránt!

Jelentkezési és felvételi kritériumok:

  • Jelentkezni lehet folyamatosan a turoroknál e-mail formájában egészen november 15-ig, vagy személyesen a november 8-10 között Vársonkolyoson megtartandó Toborzó tábor alatt.
  • A felvételire a toborzó tábor utáni héten kerül sor. A felvételi egy szóbeli interjú formájában (beszélgetés) fog lezajlani.


Lehet több műhelybe is jelentkezni, de inkább egy szakterület kiválasztását ajánljuk.

A szakkollégium adott műhelyébe és a szakkollégiumi táborba való jelentkezés egymástól független, de ajánlott a kettő összekötése (műhelybe felvettek jogot kapnak a táborba való részvételre, tábori részvevők jobban megismerik a műhely munkáját, tábori részvétel nélkül is lehet műhelybe felvételizni, műhelybe való jelentkezés nélkül is lehet táborban részt venni).

November 8-10 között sor kerül egy Toborzó táborra Vársonkolyoson, ahol a fentemlített műhelyek tevékenységét részletesebben is bemutatjuk. Az ott látottak hallottak alapján könnyebb lesz eldönteni, hogy melyik műhelybe jelentkezz. A táborba jelentkezés a következő linken található űrlap kitöltésével lehetséges, október 23.-ig.

https://forms.gle/WnzyhfCKde5J3D4C9

Szeretettel várjuk minden érdeklődő jelentkezését!