Tanulmányutak – 2019

Dél-Alföld

Ajánlott: Tur1, Tur2

Helyek száma: 20 fő

Idő: 5 nap, 2019. április 11–15.

Jelentkezés: Talpas János (talpasjanos@yahoo.com)

Tantárgy / téma: Turizmusföldrajz, Városi turizmus, Románia turizmusföldrajza.

Tanulmányi követelmény: szóbeli vizsga út után.

Szervező: Talpas János

Helyszínek: Vajdahunyad, Ménes, Arad, Szeged, Szabadka, Orosháza, Szentes, Gyopárosfürdő (fürdőlátogatás).

Szállás szállodában.

Ár: 680 lej. Az ár tartalmazza a szállítást, a szállást, a reggelit, a borkóstolás árát.

Jelentkezés: 2018. december 22-ig, 200 lej előleg február 28-ig, hátralék fizetése április 1-ig.

 

Görögország

Ajánlott: BSc1, BSc2

Helyek száma: 58 fő

Idő: 9 nap, 2019. április 21–30.

Jelentkezés: Máthé András (matheandras@yahoo.com)

Tantárgy / téma: Kultúra és civilizáció, Építészet a turizmusban, Etnokulturális övezetek turisztikai értékesítése, Szolgáltatások a turizmusban, Idegenvezetési gyakorlatok.

Tanulmányi követelmény: írásbeli és szóbeli vizsga, helyszínek földrajzi és kulturális ismertetése (út alatt, illetve azt követően).

Szervező: Máthé András

Látogatást teszünk Thessaloniki városában, az Olümposz Nemzeti Parkban túrázunk, meglátogatjuk az Enipeas szurdokvölgyet, hagyományos görög hegyi falvakat látogatunk az Olümpos lejtőjén (Litochoro, Paleios Panteleimonas), ellátogatunk az Edessa vízeséshez, Pella és Vergina ókori makedón központokat nézzük meg, a világörökség listáján szereplő 650 éves Meteora kolostorokhoz kapaszkodunk fel, melyek sekrestyéiben, könyvtáraiban az ortodox vallás legértékesebb szellemi és művészeti örökségével találkozhatunk. Utunkat Delphi majd Athén városának a meglátogatásával folytatjuk, ahol az Akropolisz épített öröksége illetve a turisták körében közkedvelt Plaka ovárosi negyed nem maradhat ki. Ezt követően délebbre haladva a Peloponnészoszi félsziget ókori csodáit látogatjuk meg, a híres Epidauroszi görög színházat, Korinthoszt, majd innen észak-nyugat irányba haladva körutunkat Korfu szigetének meglátogatásával zárjuk, ahol természetesen a Sissi császárnő palotájába is ellátogatunk.

Szállások jellege: hosztel, apartman.

Ár: 1100 lej. Az ár tartalmazza a 6 szállás, reggeli, busz, hajó költségeit.

Jelentkezés január 31-ig, 300 lej előleg február 15-ig, túljelentkezés esetén iratkozási sorrend.

 

Eger és környéke

Ajánlott: BSc1, BSc2.

Helyek száma: 45 fő

Idő: 5 nap, 2019. május 13–17.

Jelentkezés: Török Ibolya (ibolyakurko@gmail.com)

Tantárgy / téma: természeti és társadalmi, valamint a területfejlesztéssel és egészségturizmussal kapcsolatos ismeretek elsajátítása.

Tanulmányi követelmény: írásbeli vizsga a kiadott szakirodalmi anyagból a terepgyakorlat kezdete előtti héten.

Szervező: Török Ibolya

A terepgyakorlat Eger és környékének (Egerszalók, Szilvásvárad, Sirok, Diósgyőr, Miskolctapolca, Lillafüred, Aggtelek), kulturális- (Egri vár, székesegyház, minaret, panoptikum, diósgyőri vár, egerszalóki barlanglakások, szilvásváradi milleniumi kilátó, középkori börtönmúzeum) és fürdőturizmusát (Európában is egyedülálló természetes termál- és barlangfürdő – Miskolctapolca, valamint a mészkőlerakódások gyönyörű látványát nyújtó Egerszalók) mutatja be, különös hangsúlyt fektetve a területi fejlődés elméleti és gyakorlati megvalósításaira.

Program:

  1. nap. Indulás kora reggel, délutáni érkezés Egerbe, szállás elfoglalása, a városközpont főbb nevezetességeinek meglátogatása (minaret, panoptikum, székesegyház)
  2. nap. Aggteleki-cseppkőbarlang és Szilvásvárad (milleniumi kilátó, középkori börtönmúzeum)
  3. nap. Lillafüred (séta Lillafüreden, Palota szálló, kisvasút/Lillafüredi libegő), Diósgyőr (papírmúzeum és diósgyőri vár), Miskolctapolcai barlangfürdő/Miskolc
  4. nap. Egri vár, Egerszalók (mészkőlerakódás és barlanglakások), borkóstoló Szépasszonyok völgyében
  5. nap. Hazautazás (útban hazafele Matyó múzeum Mezőkövesd)

Szállás: panzióban.

Ár: 400–425 lej. Az ár tartalmazza az utazás és szállás költségeit, parkolási díjat.

Jelentkezés: február 26-ig, 150 lej előleg befizetésével.

 

 

Déli-Kárpátok

Ajánlott: BSc1, BSc2

Helyek száma: 20 fő

Idő: 6 nap, 2019. május 13–18.

Jelentkezés: Gál Andrea (gal.andi@yahoo.com), tárgy: terep

Tantárgy / téma: Geomorfológia, Karsztológia

Tanulmányi követelmény: írásbeli vizsga az úton elhangzott ismeretekből.

Szervező: Gál Andrea, Imecs Zoltán

Helyszínek, látnivalók: Királykő-hegységre emlékeztető Buila-Vânturarița-hegység, Cozia-hegység sziklaszirtjei, Románia egyik legmélyebb és legvadabb szurdoka, a szédületes Cheia-szurdok, a Doabre-völgy erőteljesen megdőlt rétegeiből álló éles gerincek (hogback-ek), adrenalindús Stan-szurdokvölgy, Vidraru-víztározó (Fogarasi-havasok), Muierii és/vagy Polovragi-barlang, termálfürdő (pl. Căciulata-Călimănești) stb.

Szállások jellege: vendégház, camping (házikó).

Ár: 350–400 lej (szállás, busz).

Jelentkezés február 15-ig, előleg: 200 lej február 22-ig.

Diákok kérésére az időponton változtathatunk a jelentkezések függvényében (második opció május 6-11, KMDSZ diáknapokkal egyszerre). Ennek értelmében a jelentkezők írják meg, hogy melyik hét felelne meg nekik: csak május 6-11, csak május 13-18 vagy mindkettő.

 

Kárpátalja–Galícia–Bukovina

Ajánlott: BSc, MSc, volt hallgatók stb.

Helyek száma: 47 fő

Idő: 6 nap, 2019. május 17–22.

Jelentkezés: Bartos-Elekes Zsombor (bezsombor@yahoo.com)

Tantárgy / téma: Nemzetközi turizmus, Európa földrajza.

Tanulmányi követelmény: írásbeli vizsga a kiadott ismertetőből az út után.

Szervező: Bartos-Elekes Zsombor, Nemerkényi Zsombor (MTA, A Földgömb)

Utunk során a tőlünk északra fekvő, méltatlanul mellőzött vidéket járjuk be. Kárpátalja a magyar, Galícia a lengyel királysághoz, illetve Bukovina Moldvához tartozott évszázadokon át, majd az egész terület az Osztrák–Magyar Monarchia része lett, és csak a második világháborút követően került a Szovjetunióhoz, jelenleg Ukrajna nyugati sarkát képezi (a szomszédos Podóliával és Besszarábiával, amelyeket szintén érintünk utunk során).

Az Északkeleti-Kárpátok látnivalóit egy túrával fedezzük fel a Máramaros-havasokban, a Tisza forrásvidékén; az Aknaszlatinai-sókarszt területén a bezárt sóbánya tavas szakadékdolináját nézhetjük meg, illetve a strand sós vizének felületén lebeghetünk; továbbá különleges élmény lesz fürödni Rónafüreden a patakparti, borvízzel teli, valahai lekvárfőző üstökben, amelyek alatt tűz ég.

A fordulatos történelem sokrétű épített örökséget hagyott maga után: e nyugatias sarokban található az ország világörökségeinek fele. Míg a múltból közép-európai – közelebbről magyar, lengyel, osztrák, szláv/ruszin, román, zsidó és örmény vonatkozású – emlékeket érintünk, addig a jelen kelet-európai posztszovjet világának megélése szinte időutazással ér fel. Kárpátalján meglátogatjuk a Rákócziak várát Munkácson, a második világháborús Árpád-vonal bunkerét Felsőgerebenen, a kazettás famennyezetű református templomot Csetfalván (esetleg az Árpád-kori rotundát Gerényen), a máramarosi hucul fatemplomot Kőrösmezőn; Beregszászon a magyar főiskola földrajzosaival ismerkedünk, megállunk a Vereckei-hágón. Galíciában Lemberg (Lviv) óvárosában a lengyel reneszánsz és a monarchia szecessziója dominál, Bukovinában Csernovic (Cernăuţi) központjában a monarchia épületei román vonatkozásokkal egészülnek ki. A podóliai Kamjanec és a besszarábiai Hotin várai a lengyel–oszmán ütközőzónát vigyázták egymással szemben, később mindkettő a cári birodalom része lett, az előbbi gazdag múltú óvárosa és vára egy folyó hajtűkanyarjainak sziklaszirtjén áll.

Szállások jellege: a Kárpátokban panzió és vendégszoba magyar családoknál, reggelivel és vacsorával; a városokban hosztel.

Ár: 570 lej. Az ár tartalmazza a busz és az 5 szállás költségeit, 2 reggelit és 2 vacsorát.

Jelentkezés: február 21-ig. Helyfoglalás 250 lej előleggel február 25-én.