Geografie Umană și Turism

Info

Departamentul de Geografie Umană și Turism a functionat împreuna cu Geografia Regionala între 1990-1994, pentru ca dupa aceasta data sa devina entitate de sine statatoare.

În sarcina didactica a departamentului se înscrie o paleta larga de discipline de profil: Geodemografie, Geografia asezarilor, Geografie politica, Geografie sociala, Geografia turismului, Organizarea spatiului geografic (cursuri, lucrari, seminarii, activitati practice) la nivel general si cu specificitate pentru România si care au în cea mai mare masura acoperirea în carti, cursuri si caiete de lucrari elaborate si publicate.

De altfel, departamentul coordoneaza desfasurarea specializarii de Geografia Turismului, este implicata în activitatile didactice ale celorlalte specializari (Geografie, Planning Teritorial) si are responsabilitate directa în masteratul de Amenajare și Dezvoltare Turistică.

In cadrul Departamentului de Geografie Umana și Turism exista doi conducatori de doctorat care acopera intreaga paleta a directiilor de cercetare, la nivel doctorat, Geografia Populatiei si Habitatului, Geografia Activitatilor, Ruralul si Amenajarea Teritoriului.

Departamentul s-a implicat intens în activitatea de cercetare, câstigând si derulând programe internationale precum TEMPUS PHARE S-JEP-11070/1996-1999 , Granturi cu Banca Mondiala, 193 din 1998-2001, numeroase granturi CNCSIS precum si contracte cu impact major în dezvoltare, precum PATIJ, PATR, PATZ.

Acestea au multiplicat fondurile extrabugetare de dezvoltare si dotare ale Facultatii de Geografie si ale Catedrei de Geografie Umana; au permis elaborarea si publicarea de carti si volume colective si personale si au oferit posibilitatea unei remarcabile mobilitati pentru contacte, colaborari si participari la manifestari stiintifice nationale si internationale.

Prof.Univ. Dr. Dezsi Stefan


Departamentul de Geografie Umană şi Turism
  • Prof. univ. dr. Dezsi Ștefan - director de departament- Curriculum Vitae
  • Conf. univ. dr. Bodocan Voicu-Nicolae
  • Conf. univ. dr. Păcurar Alexandru
  • Conf. univ. dr. Zotic Vasile
  • Şef lucrări dr. Alexandru Diana-Elena
  • Şef lucrări dr. Bolog Cristina
  • Şef lucrări dr. Egresi Istvan-Oliver
  • Şef lucrări dr. Ipatiov Filip
  • Şef lucrări dr. Mălăescu Simona
  • Şef lucrări dr. Oprea Marius-George
  • Şef lucări dr. Puiu Viorel
  • Şef lucări dr. Răcășan Bianca-Sorina
  • Operator calculator Tomuleț Liliana

DEPARTAMENTUL DE GEOGRAFIE UMANA SI TURISM
ADRESA E-MAIL
Profesor univ. dr. Dezsi Stefan stefan.dezsi@ubbcluj.ro
Profesor univ. dr. Surd Vasile vasile.surd@ubbcluj.ro
Conferentiar univ. dr. Bodocan Voicu voicu.bodocan@ubbcluj.ro
Conferentiar univ. dr. Pacurar Alexandru alexandru.pacurar@ubbcluj.ro
Conferentiar univ. dr. Zotic Vasile vasile.zotic@ubbcluj.ro
Sef Lucrari dr. Bolog Cristina cristina.bolog@ubbcluj.ro
Sef Lucrari dr. Ipatiov Filip filip.ipatiov@ubbcluj.ro
Sef Lucrari dr. Puiu Viorel viorel.puiu@ubbcluj.ro
Sef Lucrari dr. Alexandru Diana-Elena diana.alexandru@ubbcluj.ro
Sef lucrari dr. Malaescu Simona simona.malaescu@ubbcluj.ro
Sef Lucrari dr. Oprea Marius marius.oprea@ubbcluj.ro
Operator calculator IM Tomulet Liliana liliana.tomulet@ubbcluj.ro
Sef Lucrari dr. Egresi Istvan-Oliver
Şef lucări dr. Racasan Bianca-Sorina